Nové energetické štítky

Energetický štítek, používaný v EU u produktů již déle než 25 let, pomáhá spotřebitelům a profesionálním kupujícím s vyhledáváním a výběrem energeticky úsporných spotřebičů. Energetický štítek rovněž urychlil vývoj inovativních, úsporných spotřebičů. Díky uspokojování poptávky po energeticky úsporných spotřebičích došlo u těchto výrobků k výraznému snížení spotřeby energie a nákladů na energii.

Aktuálně používaný systém značení A+++/G již není tak účinný jako dřív. Kombinovaná škála tříd uvádějící větší počet „+“ není příliš transparentní a většina produktů se dnes již navíc nachází ve 2 – 3 nejvyšších třídách. Pro spotřebitele je proto obtížnější určit nejúspornější spotřebiče a výrobci jsou méně motivováni k vývoji nových energeticky úsporných výrobků.

Evropská unie proto štítek revidovala a optimalizovala tak, aby vyhovoval potřebám uživatelů. Nový štítek, který bude od 1. 3. 2021 používán v kamenných prodejnách i online obchodech, bude uvádět pouze třídy A až G. Úrovně jednotlivých tříd budou pravidelně aktualizovány.

Jaké nové štítky budou v roce 2021 zavedeny?

Nové štítky budou zaváděny krok za krokem v souladu s konkrétními předpisy EU. V roce 2021 budou nové štítky zavedeny v kamenných prodejnách a internetových obchodech u následujících 5 skupin produktů:

 • Domácí chladničky a mrazničky
 • Pračky a kombinované pračky se sušičkami
 • Myčky nádobí
 • Televizory a elektronické displeje
 • Světelné zdroje

U dalších skupin produktů, například klimatizací, bubnových sušiček, vysavačů, ohřívačů vody apod. budou nové štítky zavedeny až poté, kdy vstoupí v platnost příslušný právní předpis.

https://www.label2020.cz/fileadmin/_processed_/f/9/csm_stitek-chladnicky_128fe4148c.png

Jaké jsou hlavní nové vlastnostni nového štítkování?

 • Škála štítku

  Na štítku bude jednotná škála pro všechny produkty od A do G. Již se nebudou používat třídy A+, A++ a A+++. Barevná škála se nemění.

 • QR kód

  Energetický štítek je propojen s evropskou databází přes QR kód (horní pravý roh na štítku). Databáze (očekává se, že bude přístupná od července 2020) poskytne dodatečné informace ke všem produktům, které mají energetický štítek. Přístup do databáze je umožněn oskenováním QR kódu chytrým telefonem nebo tabletem.

 • Piktogramy

  Většina piktogramů (ikon), které ukazují vlastnosti na starém energetickém štítku, zůstane také na nové verzi štítku. Nicméně některé piktogramy byly upraveny and některé jsou zcela nové (např. účinnost v HDR módu televizorů).

 • Spotřeba energie

  Energetická spotřeba produktů je uváděna na výrazném místě uprostřed štítku. Spotřeba energie je v kWh za rok, kWh za 1000 hodin nebo kWh za 100 cyklů (dle produktové skupiny).

Třídy účinnosti

 • 1. března 2021 budou zavedeny nové energetické štítky. Třídy energetické účinnosti jsou koncipovány tak, aby byl zajištěn prostor pro další inovace a zefektivňování. Nové nejúčinnější třídy mohou být především B a C - podle produktové skupiny a podle technických vylepšení, která mohou výrobci zavést během uvádění nových štítků.
 • K třídám A až G nebude v budoucnosti přidána žádná nová energetická třída. Kritéria pro zařazení do tříd A až G budou pravidelně revidována podle vývoje na trhu. Tím se zabrání dalším změnám škály energetického štítku.
 • Pro některé spotřebiče a televizory, které již nebudou z důvodu nízké účinnosti nabízeny na trhu, bude platit přechodné období do prosince 2021. Během 9 měsíců mohou tak být tyto modely prodávány se strarým štítkem.
 • Pro produktové skupiny, na které se současná změna štítkování nevztahuje (např. klimatizace, sušičky), bude dosavadní štítek i nadále uvádět A+ třídy.

Nejlepší dostupná energetická třída po přeškálování (dle vývoje v roce 2020)

 
Nejlepší dostupná energetická třída Současný štítek Nový štítek
Domácí chladničky a mrazničky A+++ B/C
Vinotéky A+++ B/C
Pračky (4 kg a více) A+++ B/C
Myčky nádobí A+++ B/C
Televizory a elektronické displeje A+++ B/C
Světelné zdroje A++ C/D
Zpět do obchodu